Dolegliwości bólowe miednicy
Bóle okolicy miednicy to dolegliwość dotykająca wielu kobiet, która może pojawić się po raz pierwszy w trakcie ciąży, ale także w każdym innym wieku. Przyczyny bólu mogą wiązać się zarówno z miednicy kostnej, jak i z mięśniami, powięzią oraz więzadłami. Często jest on spowodowany dysbalansem mięśniowym w strukturze dna miednicy, który często jest dodatkowo potęgowany przez wadliwą postawę pacjentek.

Następujące problemy mogą wynikać
z takich zmian:
- Ból spojenia łonowego
Jest zazwyczaj odczuwalny przede wszystkim w czasie ciąży. W tym okresie spojenie łonowe rozluźnia się pod wpływem hormonów, co ma umożliwić dziecku opuszczenie kanału rodnego. U niektórych kobiet istnieją predyspozycje do wcześniejszego rozejścia się spojenia łonowego, co może powodować ból, promieniujący nawet do nogi. Ten rodzaj bólu może wyłączyć kobietę z normalnego życia na jakiś czas.
- Ból stawów krzyżowo-biodrowychPo rozluźnieniu spojenia łonowego i jego znacznym rozejściu, może pojawić się ból na styku kości biodrowej i krzyżowej. W tej okolicy znajdują się stawy krzyżowo-biodrowe, które mogą być uciskane w tej sytuacji. Dyskomfort w tej okolicy może również oznaczać problem z więzadłami krzyżowo-biodrowymi.
- Dyspareunia
To ból, który występuje w trakcie stosunku i może mieć różne przyczyny, wymagające dokładnej diagnostyki. Wiele kobiet po porodzie zmaga się z dyspareunią, która znacznie utrudnia lub uniemożliwia powrót do aktywności seksualnej. Częstą przyczyną jest podwyższone napięcie struktur dna miednicy i brak umiejętności świadomego rozluźniania mięśni w tym obszarze.
- Bóle menstruacyjne
Regularny ból w czasie miesiączki, który wymaga stosowania silnych leków przeciwbólowych, może mieć poważne konsekwencje dla układu pokarmowego. Ból menstruacyjny ma swoje podłoże, które warto zdiagnozować i odpowiednio leczyć. Nie należy się godzić na nawracający ból i unikać aktywności z powodu menstruacji.
Wszystkie wymienione problemy związane z bólami okolicy miednicy wymagają indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn bólu i opracowaniu odpowiedniego programu terapeutycznego, aby zwiększyć komfort pacjentek i poprawić jakość ich życia. Warto podjąć działania, aby nie pozwolić, aby ból i dyskomfort w tym obszarze wpływały negatywnie na codzienne funkcjonowanie.