• Manualna terapia blizn pooperacyjnych
Mobilizacja blizn jest bardzo ważnym elementem fizjoterapii. To forma wspomagająca w medycynie estetycznej. Niezależnie od tego, czy był to zabieg wymiany stawu biodrowego, stawu kolanowego, operacja łąkotki, barku lub po zerwaniu więzadła krzyżowego kolana należy poddać się terapii blizny. Tkanka w miejscu zrostu jest zdecydowanie grubsza i bardziej sztywna a warstwy powięzi utraciły elastyczność i przesuwalność. Może to być powodem ograniczonego zakresu ruchu jak również powstania zaburzeń czucia – braku czucia lub przeczulicy. Oczywiście blizny na skórze mogą również powodować problemy natury estetycznej. Na szczęście istnieją sposoby pomagające w powrocie prawidłowego stanu.

Na czym polega mobilizacja blizn?
Mobilizacja blizn, czasami określana też jako masaż blizny ma na celu przebudowę tkanki bliznowatej w celu przywrócenia jej naturalnej mobilności i elastyczności. Podczas leczenia można zastosować kilka technik, aby uelastycznić bliznę i umożliwić przebudowę i odnowę tkanek. Wspomagająco działa też kinesiotaping, który zazwyczaj stosujemy po manualnym opracowaniu blizny. Bardzo ważna jest terapia blizn, wynikających z zabiegów onkologicznych – w miejscu guza oraz w wyniku usunięcia węzłów chłonnych.
• Terapia po zabiegach liposukcji
Liposukcja jest dość inwazyjnym zabiegiem i niesie za sobą ryzyko powikłań. Wiele kobiet z obrzękiem lipidowym decyduje się na nią, gdy inne metody czy zabiegi nie przynoszą zadowalającego efektu. Zabieg ten jest niestety obarczony ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Aby zapobiec skutkom ubocznym liposukcji oraz by uzyskać jak najlepszy efekt po wykonaniu zabiegu, wskazana jest odpowiednia fizjoterapia:
Właściwie wykonany masaż ciała po liposukcji i drenaż limfatyczny pomogą aktywnie i wydajnie zregenerować się tkankom po zabiegu. Przyspieszy to obkurczanie się skóry, poprawę jej elastyczności. Ponadto bardzo ważne jest zastosowanie drenażu limfatycznego, dzięki któremu odpłynie z tkanek nadmiar limfy, zredukuje się obrzęk pozabiegowy.
• Elektrostymulacja EMS (Electric Muscle Stimulation)
Jest to zabieg z dziedziny elektroterapii wykorzystujący prąd impulsowy niskiej częstotliwości.
Urządzenia EMS wykorzystują prąd o prostokątnym przebiegu impulsu i nadają się do stymulacji mięśni zdrowych.
Dzięki efektowi w postaci cyklicznego skurczu mięśni a co za tym idzie spalaniu kalorii zabiegi elektrostymulacji stają się coraz popularniejsze w walce z nadmiarem tłuszczu.
• Laseroterapia biostymulacyjna
Zwiększa metabolizm. To nowoczesna metoda wykorzystująca dużą, ale bezpieczną dawkę promieniowania , która zapewnia tkanką przegrzanie, stymulując metabolizm komórkowy. Wpływa na kolagen i elastynę, zwiększając ich produkcję w skórze właściwej. Efekty po minimum serii zabiegów.
• Presoterapia (sekwencyjny masaż uciskowy)
Jest to zabieg mający na celu usprawnienie krążenie krwi i limfy oraz wpływa na oczyszczenie i odżywienie całego organizmu.
Terapia obejmuje szereg ruchów wykonywanych w określonej kolejności i odpowiednim tempie. Presoterapia stymuluje eliminację toksyn, zwiększa lipolizę na różnych poziomach tkanki łącznej, zmniejsza retencję wody poprzez uaktywnienie układu żylnego i limfatycznego oraz pobudza syntezę kolagenu.
Presoterapia jest jedną z najważniejszych i najbardziej skutecznych form zwalczania cellulitu. Zabieg przyjemny a przede wszystkim bezpieczny i mało inwazyjny.
Świetnie sprawdza się w leczeniu obrzęku lipidowego (lipoedemia) oraz w okresie połogu dla kobiet po porodzie.
• Ultradźwięki
Mikromasaż. Absorpcja fali ultradźwiękowej powoduje wydzielenie ciepła w tkankach powodując miejscowe przekrwienie tkanek, usprawniając przepływ krwi w mikronaczyniach. Tkanki stają się lepiej odżywione i dotlenione co korzystnie wpływa na zmiękczenie bliznowatej skóry. Efekty po minimum serii zabiegów.
• Jonoforeza
Często stosowany prąd galwaniczny z użyciem leku lub żelu na blizny. Pomaga w wprowadzeniu jonów do głębszych warstw niż podczas zwykłym smarowaniu. Uśmierzy ból i rozluźni okolice blizny. Efekty po minimum serii zabiegów.
• Kinesiotaping
To metoda opiera się na wykorzystaniu fizycznych właściwościach taśmy oraz sposobie jej aplikacji. Taśma ma właściwości podobne do skóry – jej grubość zbliżona do skóry, pozwala na odparowanie wilgoci. Funkcją takiej taśmy jest normalizacja napięcia mięśniowo- powięziowego, likwidacja zastojów i obrzęków limfatycznych, redukcja bólu oraz nadwrażliwości czuciowej. Poprzez aplikację tego niepozornego plastra, można wpłynąć na wygląd zewnętrzny ale również skorygować ograniczenia ruchomości blizn. Jest to nieinwazyjna metoda, która w krótkim czasie (systematyczne aplikacje), przynosi wymierne efekty w leczeniu blizn, rozjeścia mięśnia prostego brzucha. Stosowany jest u kobiet w ciąży.
