Fizjoterapia w ciąży
Należy obalić mit, jakoby fizjoterapia w ciąży była zabroniona. Często zachodzi wręcz taka potrzeba. W rzeczywistości nie ma żadnych przeciwwskazań (o ile ciąża przebiega prawidłowo) dla przyszłych mam w korzystaniu z fizjoterapii. Mogą one odnieść korzyści z zabiegów takich jak masaże, aplikacja plastrów Kinesio Tape, ćwiczenia fizyczne czy terapia manualna.
Ważne jest jednak, aby wybrać fizjoterapeutę, który specjalizuje się w pracy z kobietami w ciąży. Ma on odpowiednią wiedzę na temat zmieniającego się ciała kobiety oraz reakcji, jakie się z tym wiążą.
Fizjoterapeuta może pomóc kobietom w ciąży w różnych przypadkach, takich jak:
- Ból kręgosłupa
- Ciążowa rwa kulszowa
- Zespół cieśni nadgarstka
- Ból głowy, szyi i karku
- Obrzęki kończyn dolnych i górnych
- Nietrzymanie moczu
- Rozstęp mięśnia prostego brzucha
Jako specjalista w tej dziedzinie będę w stanie opracować odpowiedni program treningowy, który przygotuje Cię w aktywny sposób do porodu. Swoją uwagę skupię się na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, które w trakcie ciąży i porodu rozciągają się prawie czterokrotnie.
W trakcie terapii dowiesz się, na jakie zmiany zwrócić uwagę po porodzie, co ułatwi powrót do formy po porodzie.
Korzystając z fizjoterapii w ciąży, każda kobieta może aktywnie zadbać o swoje zdrowie i komfort. Także później znacząco ułatwić sobie okres poporodowy. Dlatego warto promować tę świadomość, aby wszystkie przyszłe mamy miały dostęp do odpowiedniej opieki fizjoterapeutycznej. To pomoże cieszyć się zdrową i komfortową ciążą oraz macierzyństwem.