Rozejście mięśnia prostego (DRA)

Po porodzie, możliwe jest zauważenie uwypuklenia w linii środkowej brzucha, jest to rozejście mięśnia prostego brzucha. Rozstęp może być trudniej zauważalny, gdy mięśnie są rozluźnione. Jednak, kiedy napinasz brzuch, na przykład podnosząc głowę w pozycji leżącej na plecach, możesz dostrzec zagłębienie idące przez środek brzucha. Zazwyczaj znajduje się tuż nad lub na wysokości pępka.

Silnie osłabione ściany brzucha mogą również prowadzić do przepukliny. Choć warto zaznaczyć, że rozstęp to inny problem niż przepuklina. W większości przypadków rozstęp mięśni brzucha nie wymaga ingerencji chirurgicznej, o ile zostanie wprowadzona odpowiednia rehabilitacja. Czas, w którym pacjentka zgłosi się do fizjoterapeuty, ma tu duże znaczenie. Więc im wcześniej rozpocznie się kontrola mięśni brzucha po porodzie, tym lepiej. Rehabilitacja po porodzie jest kluczowa dla powrotu do formy.

Rozejście mięśnia prostego_DRA

Pamiętaj, że w ciąży dochodzi do rozstępu mięśni brzucha, co jest naturalne, ponieważ maluch potrzebuje miejsca do prawidłowego rozwoju. Jednak już na tym etapie można działać i zabezpieczyć się przed niechcianymi konsekwencjami. Na przykład, oklejając brzuch plastrami Kinesio Tape w odpowiedni sposób, można kontrolować rozrost brzucha.

W trakcie ciąży warto dowiedzieć się, jak funkcjonować w czasie dnia, aby nie pogłębiać problemu. To ważna wiedza dla przyszłych mam!

Pamiętaj, że tylko profesjonalna diagnoza i ocena ścian brzucha przez fizjoterapeutę przyniesie pozytywne rezultaty. Pomogę Ci w zaangażowaniu mięśni poprzecznych brzucha oraz mięśni dna miednicy. To może przyczynić się do pięknego brzuszka po ciąży.

Brzuszki mogą być zastąpione odpowiednim treningiem, który wspomoże powrót do zdrowej i aktywnej kondycji po porodzie.