Trening mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy po raz pierwszy został zaproponowany w 1948 roku przez ginekologa Arnolda Kegla i od tego czasu zyskał uznanie jako istotny element dbania o zdrowie kobiet.

Niemniej jednak, nadal jest to temat często pomijany przez niektórych przedstawicieli służby zdrowia, w tym ginekologów i położne prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia. Warto zwrócić uwagę na potrzebę aktywacji mięśni dna miednicy, ponieważ tak jak inne grupy mięśni w ciele, wymagają one regularnego ćwiczenia, aby pozostać w dobrej formie.

Trening mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy jest ważny dla wszystkich kobiet, niezależnie od tego, czy były w ciąży czy nie. Szczególnie jednak w okresie ciąży i menopauzy, kiedy to tkanki dna miednicy są bardziej narażone na uszkodzenia i rozluźnienie. Poprawne napięcie mięśni dna miednicy może pomóc w zapobieganiu nietrzymaniu moczu i kału, opadaniu narządów rodnych oraz poprawie satysfakcji seksualnej. Ponadto, trening mięśni dna miednicy może wpłynąć pozytywnie na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa.

Podstawowym celem treningu jest wzmocnienie mięśni i poprawa strukturalnego wsparcia oraz stabilizacji narządów miednicy. Regularne ćwiczenia prowadzą do zwiększenia wytrzymałości mięśni i poprawy automatyzmu mięśniowego. W trakcie treningu uczymy mięśnie reagować w odpowiedni sposób, na przykład w czasie kichania i kaszlu. Ćwiczenia te można wykonywać praktycznie wszędzie, ale wymagają odpowiedniej postawy ciała i skupienia.

Trening mięśni dna miednicy powinien być elementem dbania o zdrowie przez całe życie, a nie tylko podczas powrotu do formy po ciąży. Warto zdawać sobie sprawę, że pierwsze efekty treningu mogą być zauważalne po około 3 miesiącach regularnych ćwiczeń. Ważne jest, aby unikać zatrzymywania strumienia moczu podczas korzystania z toalety, ponieważ nie jest to prawidłowa forma treningu. W przypadku wątpliwości i potrzeby uzyskania odpowiedniej wiedzy na temat treningu mięśni dna miednicy, warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pomoże wprowadzić odpowiedni program treningowy.