Przygotowanie i usprawnienie po zabiegach chirurgicznych

(z zakresu urologii i ginekologii)

Gdy zapadła już decyzja o zabiegu chirurgicznym, warto odpowiednio przygotować się do niego. Nie chodzi tu tylko o spakowanie się do szpitala. Istotne jest także przygotowanie swojego ciała na to, co nadejdzie po zabiegu. Nauczę Cię jak prawidłowo oddychać, kaszleć, obracać się w łóżku i wstawać, aby nie traumatyzować rany pooperacyjnej. Pamiętaj, że właściwe przygotowanie pomoże Ci przetrwać okres pooperacyjny łatwiej i skuteczniej.

Przygotowania i usprawnienia

Przyswajanie wiedzy i zrozumienie procesu gojenia będą bardziej efektywne, gdy nie będziesz odczuwać bólu związanego z zabiegiem. Dobrze przygotowanie do operacji wpłynie pozytywnie na jej powodzenie i długofalowe efekty.

Bezpośrednio po operacji nastąpi czas na:

  • Ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które usprawnią krążenie w kończynach i zapobiegają powstawaniu zakrzepów z powodu unieruchomienia.
  • Pomoc w pionizacji z pozycji leżącej, przeprowadzona pod okiem profesjonalisty.
  • Omówienie zasad ergonomii, których będziesz musiała przestrzegać w trakcie okresu pooperacyjnego.
  • Wyjaśnienie zasad pielęgnacji blizny pooperacyjnej.

W naszym gabinecie stosujemy również presoterapię jako skuteczny element rehabilitacji pooperacyjnej. Presoterapia to nowoczesna metoda terapeutyczna, wykorzystująca kontrolowany przepływ powietrza do wykonania masażu limfatycznego. Proces ten polega na założeniu na kończyny specjalnych mankietów, które w sposób rytmiczny napełniają się powietrzem i uciskają strefy limfatyczne. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia krążenia limfy i usprawnienia odpływu zalegających w tkankach produktów przemiany materii.

Presoterapia ma wiele korzyści w okresie pooperacyjnym, w tym:

  • Redukcja obrzęków i stanów zapalnych w obrębie operowanej okolicy.
  • Wspomaganie procesu gojenia tkanek.
  • Poprawa mikrokrążenia i utrzymanie prawidłowego przepływu limfy.
  • Usprawnienie odpływu płynów limfatycznych, co zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków i stanów zapalnych.
  • Zwiększenie efektywności i skuteczności terapii fizykalnej.

Presoterapia jest bezpiecznym i komfortowym zabiegiem, który doskonale wpisuje się w kompleksową rehabilitację po zabiegu chirurgicznym. W połączeniu z innymi technikami rehabilitacyjnymi, takimi jak terapia manualna, ćwiczenia mięśni dna miednicy i inne, presoterapia stanowi skuteczny element procesu powrotu do zdrowia i pełnej sprawności po operacji.

Kolejnym etapem jest rehabilitacja późna, w której skupiamy się na treningu mięśni dna miednicy, pracy nad prawidłową postawą ciała oraz dbamy o Twoją bliznę. Często blizny, które wyglądają dobrze na pierwszy rzut oka, mogą powodować silne dolegliwości bólowe i zrosty tkanek w tej okolicy. Tylko poprzez ręczne opracowanie blizny i mobilizację otaczających tkanek, można osiągnąć pełne wygojenie blizny. Pamiętaj, że poród przez cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym, który wymaga odpowiedniej rehabilitacji, aby zapewnić pełny powrót do zdrowia i sprawności.